Команда архітекторів зі Львова здобула першу премію у Всеукраїнському архітектурному конкурсі

Кафедра архітектурного проєктування та інженерії Львівської політехніки
Фрагмент проєкту

Команда архітекторів зі Львова здобула першу премію у Всеукраїнському архітектурному конкурсі на краще передпроєктне рішення реставрації з пристосуванням пам’ятки архітектури ХVI–XVIII століть «Кушнірська башта» по вул. Старопоштовий узвіз, 1, в місті Кам’янець-Подільському.

Над проєктом працювала команда у складі доцентки кафедри архітектурного проєктування та інженерії Львівської політехніки і Харківської школи архітектури Ольга Криворучко та випускників і студентів Львівської політехніки та Харківської школи архітектури – Данила Галанджія, Олени Залужної, Анастасії Нікуліної, Олександра Гуцуляка, Анастасії Іртюги.

Автори конкурсного проєкту запропонували концепцію реставрації з пристосуванням пам’ятки «Кушнірська башта» як мінімальних втручань у наявний будівельний об’єм башти, використання автентичних будівельних матеріалів та конструктивних елементів і пристосування до нового використання із забезпеченням комфорту й інклюзивності. Рішення з пристосування приміщень пам’ятки: запропоновано використовувати будівлю пам’ятки як міський виставковий, музейний, конференційний простір, що може включати туристичний інфопоінт, кафе, читальний зал і невеликий лекційний зал чи кінозал.

Рішення з реставрації будівлі передбачають очищення від бруду кам’яних стін фасадів будівлі, розшивання із повторним заповненням у місцях втрат розчину швів, заповнення місць, де відсутні камені, аналогічними сучасними, консервація поверхонь розчинозакріплювальними матеріалами, очищення тиньку від бруду, заповнення втрат, закріплення тиньку захисними закріплювальними розчинами. Також передбачено відновлення втрачених перекриттів дерев’яними балками, використання наявних отворів від давніх балок для монтажу нових. Щодо балок передбачено настил дерев’яною дошкою. Реставрація даху передбачає заміну знищених конструктивних дерев’яних елементів та заміну покриття на керамічну дахівку, фрагмент, де було втрачено елементи покриття, запропоновано покрити скляною дахівкою, що додасть більше світла на верхні поверхи башти, а також буде символічно підкреслювати, що це реставрація, а не повне відтворення.

Основні функції будівлі

  • І поверх – рецепція з туристичним інфопоінтом, хата-читальня з можливістю купувати, читати книги та обмінюватися ними (book sharing), також тут можна працювати за ноутбуком чи підзарядити телефон. Допоміжні приміщення: блок санвузлів, гардероб для працівників, гардероб для шкільних екскурсій. Перший поверх можна використовувати як укриття.
  • ІІ поверх – основний експозиційний зал (можна використовувати для збірок місцевих археологічних знахідок, етнографічних чи краєзнавчих експозицій, періодичних виставок сучасного мистецтва). Додаткові приміщення: кабінет для працівників закладу, сховище – запасник для опрацювання виставкових матеріалів та подальшого формування експозицій.
  • ІІІ поверх – VR-зал (зал віртуальної реальності) для відтворення історичних батальних сцен давнього міського побуту, ремесел.
  • IV поверх – невеликий кінозал для 25–45 осіб з можливістю переглядів кінопоказів, арт-постановок, влаштування дискусійних клубів та інших подій культурно-соціального життя.
  • V поверх – конференц-зал місткістю до 100 відвідувачів, можна розділити на два менші зали і зону для кейтерингу.
  • VІ поверх – кафе з антресоллю, з верхньою інсоляцією та оранжереєю.
Фрагмент проєкту Фрагмент проєкту Фрагмент проєкту Фрагмент проєкту Фрагмент проєкту Фрагмент проєкту