Студентка третього курсу Інституту енергетики та систем керування Катерина Балда поділилася досвідом навчання у Польщі в межах програми Erasmus+. Минулого семестру вона навчалась у Ченстоховській політехніці. У цьому інтерв’ю Катерина розповіла про адаптацію, нові знайомства та вплив академічної мобільності на її світогляд.
— За якою спеціальністю ви навчаєтесь і чому обрали саме її?
— Я навчаюся за спеціальністю «електроенергетика, електротехніка та електромеханіка». Обрала цю спеціальність завдяки її перспективності та актуальності як тепер, так і в майбутньому. Загалом я розглядала різні технічні спеціальності, та одного разу натрапила на інтерв’ю про важливість впровадження альтернативних джерел енергії. Оскільки я вступала 2022 року, вже після початку повномасштабного вторгнення, то добре розуміла важливість енергетики, адже ми не можемо існувати без цього. Після другого курсу ми обирали вужчу спрямованість, і я зупинилася на «системах енергетики сталого розвитку».
— Чому для здобуття вищої освіти ви обрали Львівську політехніку?
— Насамперед Львівська політехніка — один із найперспективніших вишів в Україні. Я ознайомилася з програмою обраної спеціальності, і вона мене повністю влаштувала. Мені подобається, що університет пропонує багато можливостей проявити себе як у творчій, так і в науковій діяльності. Політехніка розвиває багато проєктів в Україні та співпрацює з іноземними партнерами. До того ж Львів розташований недалеко від Тернопільщини, звідки я родом, тож географічна близькість також стала важливим фактором.
— Якщо говорити про ваш досвід академічної мобільності, що вас вразило у Польщі?
— У мене вже був досвід перебування у Польщі, коли я брала участь у проєктах від Львівської політехніки. Я була у Вроцлаві на курсах з відновлюваної енергетики, а також у Гданську, де навчалася в англійськомовній школі для технічних спеціальностей. Тому Erasmus став уже третім проєктом, у якому я брала участь від Політехніки.
— Як ви дізналися про програму Erasmus?
— Моя знайома з іншого інституту їздила за програмою академічної мобільності до Польщі та поділилася своїм досвідом. Я ще тоді задумалася, що варто спробувати також взяти участь, але не знала, як реалізувати цю ідею. Пізніше завідувач нашої кафедри розповів мені про можливість участі в Erasmus, і я вирішила спробувати. В університеті допомогли подати заявку.
— Що допомогло вам адаптуватись у Польщі?
— Для мене це було певним випробуванням, адже перебування в іншій країні протягом пів року — новий для мене досвід. Не можу сказати, що мені було важко адаптуватися, оскільки в Польщі багато українців, а польська мова подібна до української. Однак упродовж перших тижнів було складно усвідомити, що весь наступний семестр я вчитимусь у Польщі.
— Якою мовою ви навчалися? Чи зіткнулися з мовним барʼєром?
— Навчання проходило англійською мовою. Я не відчувала мовного бар’єру, оскільки мій рівень володіння як повсякденною, так і технічною англійською був достатнім. Тому в мене не виникало ніяких труднощів у комунікації з викладачами. До того ж викладачі ставилися з розумінням і цікавилися ситуацією в Україні.
— Чи вдалося вам знайти друзів серед місцевих або інших іноземних студентів?
— Ще до початку навчання за кордоном я подружилася з дівчатами з Львівської політехніки, які теж їхали навчатися в Ченстоховську політехніку за програмою Erasmus+. Мені також пощастило, що в гуртожитку було чимало українців, з якими ми доволі добре спілкувалися. Крім того, я комунікувала з місцевими та іншими іноземними студентами. Ми обмінялися контактами в соцмережах і іноді досі спілкуємося.
— Який досвід, здобутий під час навчання в Польщі, ви хотіли б впровадити в українську систему освіти?
— Насправді я задоволена системою освіти в Україні, оскільки нас вчать бути готовими до будь-яких ситуацій в обраній галузі. Можливо, я б перейняла деякі програми та покращила технічне оснащення наших лабораторій. На мою думку, було б чудово надати студентам можливість обирати дисципліни, які викладатимуть англійською мовою.
— Який ваш найяскравіший спогад із часу академічної мобільності?
— Мабуть, найяскравіші спогади пов’язані з поїздками, яких у мене було кілька під час навчання в Польщі. Ми з іншими дівчатами любили зібратись і поїхати кудись. Наприклад, після складеної сесії ми з подругою по Erasmus відвідали Відень. Також під час навчання я їздила в гори. Загалом, завдяки розвиненій транспортній системі, у Польщі легко пересуватися.
— Що б ви порадили студентам, які лише планують взяти участь в Erasmus?
— Не боятися спробувати щось нове та не сумніватися в собі. Такі програми розвивають не лише знання, а й уявлення та мислення людини. Після участі в таких проєктах ти прагнеш більшого, хочеш розвиватись і бачиш сенс у своїй спеціальності.
— Як Erasmus змінив вас?
— Завдяки Erasmus я усвідомила, що хочу більшого й бачу перспективу у своїй спеціальності та її реалізації як в Україні, так і за кордоном. Завдяки Erasmus я зрозуміла, як це — вчитися за кордоном. Я задумувалась, яким би був мій досвід, якби я навчалася в іншій країні, тож Erasmus — чудова можливість втілити свої мрії. І загалом це корисний досвід, що дає змогу познайомитися з новими людьми, побачити світ і, можливо, змінити свій світогляд.