Директорка МІОКу модерувала сесію «Всесвітня українська спільнота» на Всеукраїнському форумі «Україна 30»

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою
Фото із заходу

У рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30», ініційованого Президентом та Кабінетом Міністрів України, у контексті обговорення пріоритетних напрямів зовнішньополітичної діяльності України відбулася окрема сесія «Всесвітня українська спільнота», присвячена українській діаспорі, її ролі та значенню. На запрошення організаторів цю подію модерувала Ірина Ключковська, директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».

Як зазначила модераторка сесії, це була знакова подія, яка є свідченням розвитку і поглиблення взаємодії держави Україна з українською діаспорою. Адже за 30 років незалежності ця співпраця пройшла дуже нелегкий шлях: від стереотипів, які залишила нам у спадок стара радянська система і які глибоко закорінилися в українському суспільстві, через повне несприйняття і заперечення, нейтральне ставлення й аж до розвитку ділових стосунків. Від клейма зрадників – до статусу партнерів. Від повного ігнорування – до поступового залучення потенціалу діаспори, до розбудови України, промоції її у світі та утвердження позитивного іміджу України у міжнародній спільноті.

За словами Ірини Ключковської, «українська діаспора сьогодні – різнокольорова мозаїка: це третє, четверте, а то й п’яте покоління тих, хто виїхав з України 130 літ тому й ті, хто покинув Україну недавно, це потужні громади з давньою історією і такі, що створилися пару літ тому, це діаспоряни, які мають силу впливу на уряди і парламенти країн проживання, й новітні мігранти, спільноти яких лише стають на ноги. Але всі разом вони творять український глобальний світ на всіх континентах, працюючи для України».

Як засвідчив 30-літній досвід, приходимо разом до усвідомлення, що:

• підтримка світового українства – це стратегічний напрям політики української держави;
  • українська діаспора – потенційний фактор суттєвого впливу на державотворчі процеси в україні;
  • українська діаспора – дієвий інструмент політичного, економічного, культурного впливу в країнах проживання;
  • українська діаспора – потужний засіб утвердження позитивного образу нашої держави за кордоном.

Сесію відкрив Президент Світового Конґресу Українців Павло Ґрод.

У дискусії взяли участь:

• Василь Боднар, заступник Міністра закордонних справ України;
  • Святослав Юраш, Голова підкомітету з питань зв’язків і захисту прав та інтересів українців за кордоном Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
  • Андрій Дещиця, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща;
  • Марек Шафін, Посол Словаччини в Україні;
  • Ярослав Мельник, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Італії;
  • Лариса Дір, начальниця Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС України;
  • Олександр Цупренко, радник Посольства України в Словацькій Республіці;
  • Марія Купріянова, виконавча директорка Світового Конґресу Українців;
  • Стефан Романів, віцепрезидент Світового Конґресу Українців, голова Союзу українських організацій в Австралії;
  • Олександр Корнієнко, народний депутат України, голова партії «Слуга народу»;
  • Андрій Футей, президент Українського Конґресового Комітету Америки;
  • Олесь Городецький, голова Християнського товариства українців в Італії (Рим);
  • Дзвінка Качур, голова Асоціації українців Південно-Африканської Республіки;
  • Оксана Підсуха, директорка Музею української діаспори.

Дискутанти обговорили питання:

• глобальної ролі діаспори в захисті національних інтересів України у світі;
  • діаспорян як амбасадора України в світі;
  • зміцнення діалогу в міграційній та візовій сферах;
  • подвійного громадянства для закордонних українців;

та подали до органів влади України свої пропозиції щодо вдосконалення механізмів співпраці України та її інтегральної частини – української діаспори.

Учасники сесії у своїх виступах високо оцінили діяльність Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки.