Уже вдесяте науковці кафедри інформаційних систем та мереж Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій Львівської політехніки відзначені премією Президента України для молодих учених. Цього разу її лауреатом стала молодий перспективний науковець, асистент кафедри Валерія Савчук за роботу «Мобільні туристичні інформаційні технології з рекомендаційною безпековою компонентою».
Як зазначає професор кафедри, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки України професор Володимир Пасічник, навряд чи в Україні знайдуться ще кафедри, які мають такі здобутки. Тим більш приємно, що ця подія збіглася із 40-річчям з часу заснування в Університеті напряму «Комп’ютерне моделювання», безпосередню причетність до чого мав і легендарний вітчизняний кібернетик академік Віктор Глушков. До речі, ще семеро професорів, вихованців кафедри, цьогоріч представлені Вченою радою Університету на здобуття державних премій України.
Що ж до відзначеної роботи, то Валерія Савчук зробила її спільно з молодим доктором технічних наук з Буковинського університету Ярославом Виклюком – теж вихованцем Львівської політехніки. Автори розробили оригінальні методи динамічного мультимедійного екскурсійного супроводу туриста, що забезпечує синхронізацію та відтворення персонально відібраної мультимедійної інформації відповідно до спланованого маршруту. Молоді науковці запропонували спосіб динамічного формування контенту екскурсії, що базується на онтологічному підході. Цей метод забезпечує зазначену функцію за умови відсутності попередньо спланованого туристичного маршруту.
Автори розробили й архітектуру мобільної інформаційної туристичної системи «Мобільний інформаційний асистент туриста» (МІАТ), що відрізняється від наявних аналогів модулем аналізу індивідуальних особливостей користувача (тип характеру, вік, стать, освіта, персональні уподобання тощо). Це дає змогу надавати туристові персоналізовану підтримку під час подорожі. У премійованій роботі водночас є функціональні та архітектурні особливості безпекової рекомендаційної компоненти системи МІАТ, що формують для користувача перелік безпечних туристичних напрямів на обраний період подорожі та рекомендації щодо можливих небезпек.
Як наголошує професор кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності Університету Павло Жежнич, це дослідження є особливо актуальним як із погляду стрімкого розвитку туристичної галузі, так і щодо орієнтованості на персоналізоване надання туристичних послуг. Тим більш, що розроблений метод є цілком придатним для практичної реалізації та комерціалізації.
Світлини Йосипа Марухняка