«Архітектура і війна. Український досвід»: доцент кафедри АПІ провів лекцію-дискусію в португальському університеті

Кафедра архітектурного проєктування та інженерії Львівської політехніки
Фото з програми мобільності в Португалії

У рамках наукової мобільності Erasmus+ відбулась відкрита лекція «Архітектура та війна. Український досвід (Architecture and war. The Ukrainian experience) в Університеті Внутрішньої Бейри (Universidade de Beira Interior, UBI, Португалія). Захід було доповнено дискусійною міждисциплінарною тематичною панеллю.

Матеріали презентував доцент кафедри архітектурного проєктування та інженерії Інституту архітектури та дизайну Львівської політехніки, к.арх. Володимир Баб’як. Лекція розкрила багатошаровість реалій, в яких зараз перебуває Україна й архітектура її міст. У вступній частині йшлося про довоєнний період розвитку міст і районів України, їхній масштаб та порівняння з європейськими містами. Період початку війни 2014 та повномасштабного вторгнення 2024 року представлено у лекції фотофіксацією зруйнованих і втрачених міст півдня та сходу України. Зазначені кадри вкотре підкреслили масштаб війни та руйнувань і дали їм розголос на міжнародній платформі.

Окремим підпунктом було висвітлення стратегій та бачень відбудови зруйнованих російськими окупантами українських міст. Прикладом бачення післявоєнної відбудови стало місто Маріуполь. Завдяки співпраці з центром Mariupol. Reborn було отримано й запрезентовно концепції відновлення міста від провідних архітектурних бюро.

Важливішою частиною стало наголошення на зміні наявних норм проєктування задля створення безпечного та інклюзивного простору для людей.

У післялекційній панельній дискусії взяли участь prof. Alfonso Nuno Martins (архітектура), prof. Claudia Beato (містобудування/урбанізм), prof. Jorga Gonçalves (цивільна інженерія), prof. Grace Esgalhado (психологія). Дискусія мала на меті обговорити міждисциплінарний погляд на архітектуру під час війни та поствоєнний період, а також роль архітектора як модератора створення середовища для життя. В ході дискусії було порушено багато питань про адаптацію сучасних урбаністичних моделей в українських реаліях і пошук варіантів до їх масштабування. Обговорення підкреслило тонкощі процесу пережиття архітектором усіх реалій війни, а також занурення в процес відновлення знівечених територій як один з видів сублімації та способів власної психологічної стабілізації.

Присутні студенти долучились до обговорення наслідків агресії росії проти України, тим самим збільшивши коло активно залучених до цієї тематики людей різного віку.

Афіша лекції Фото з програми мобільності в Португалії Фото з програми мобільності в Португалії Фото з програми мобільності в Португалії Фото з програми мобільності в Португалії Фото з програми мобільності в Португалії