«Фактура 10», ключова ініціатива RIBBON International, відкриє велику міжнародну виставку та дискурсивну платформу під кураторством Марти Кузьми, художньої директорки та головної кураторки «Фактура 10», включатиме роботи таких авторів:
Нобуйосі Аракі, Мойра Дейві, Тріша Доннеллі, Гарун Фарокі, Франциско Гоя, Фредерік Кізлер, Катя Копєйкіна, Яна Кононова, Анна-Марія Кучеренко, Кларісе Ліспектор, Борис Михайлов, Ноель Нутелс, Яніна Педан, Джулі Полі, Шарлотта Позененске, Р. Г. Квайтман, Валід Раад, Олексій Радинський, Ярослав Солоп, Тарас Співак, Ґреґорі Варшавчик, Центр просторових технологій.
Виставка «Коло невимовного», яку можна буде побачити у різних локаціях Львова, звертається до розриву як дисфлюентності, «затинання», що відкриває простір для паузи, важливої для показу мистецтва у воєнному контексті. Які форми й вирази — поза скорботою, утратою і реквіємом — дозволяють, ухопившись за нестабільність, сформувати сприятливе середовище для творчості, що звучить на повний голос і знаходить відгук? У пошуках відповіді на ці запитання виставка «Коло невимовного» під кураторством Марти Кузьми спирається на творчість народженого в Чернівцях поета Пауля Целана. Після трагедії і травми Другої світової війни він наголошував на тому, що мистецтво має блукати «без-мистецьким, вільним від мистецтва способом», уможливлюючи альтернативні траєкторії життєвого досвіду.
«Коло невимовного» охоплює візуальне, аудіальне, перформативне й діалогічне. Проєкт поєднує свідчення, історичні матеріали, архівні документи й безліч дискусій, які окреслюють досвіди життя серед війни та їхнє втілення у виробництві мистецтва. Виставка вплетена у Львів через перманентні локації— артцентр «Фабрика повидла», Дім42, ЛКП «Львівське радіо» та Машинна зала Львівської політехніки.
«Крейдяне коло»: публічна програма
«Коло невимовного» поєднує в собі концепти, запропоновані Паулем Целаном, і звертається до ідей правди, справедливості та соціальної відповідальності — тем, що проходять крізь «Кавказьке крейдяне коло» Бертольта Брехта. Надихаючись цими контекстами, публічна програма отримала назву «Крейдяне коло».
Програма триватиме паралельно з виставкою і створюватиме рамку для роздумів навколо проєктів художників, культурних діячів, мислителів, філософів, архітекторів, музикантів і композиторів, які працювали з темами, що виникають у «Колі невимовного».
Події програми «Крейдяне коло», за участю Іни Блом, Ґерда Пітера Осборна, Олексія Радинського, Джулі Полі, Яніни Педан спільно з Катею Копейкіною та Анною-Марією Кучеренко, Мойри Дейві й Валіда Раада, Ґерда Цілльнера, триватимуть до 27 червня у різних локаціях Львова, зокрема в Jam Factory Art Center, Національному університеті «Львівська політехніка», Домі звуку (LPE «Львівське радіо»), серед інших.
Інформацію про публічну програму буде розміщено на нашому сайті, а також — faktura10.org, ribbon-int.org та jamfactory.ua.