Кафедра архітектури та реставрації у партнерстві з Львівським історичним музеєм, кафедрою історії, музеєзнавства та культурної спадщини, Реставраційною радою пам’ятки ЮНЕСКО «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України» та Львівською обласною організацією Українського товариства охорони пам’яток історії та культури 23–24 травня 2024 року проводить Міжнародну наукову конференцію «Пам’ятки рухомої мистецької спадщини: проблеми обліку, захисту та реставрації».
Актуальність проведення конференції зумовлюється кількома чинниками. Пограбування українських музеїв, які тимчасово окуповані російським агресором, у черговий раз висвітлило проблему необхідності захисту рухомої мистецької спадщини. Ця проблема має кілька аспектів:
- належний облік мистецьких творів (включно із внесенням даних до державного реєстру);
- повна інвентаризація (включно з описами та цифровими копіями), спеціальні умови зберігання;
- захисне маркування творів мистецтва (для їх ідентифікації при викраденні та при наступному віднайденні);
- належне утримання та догляд (загроза пошкодження шкідниками), превентивні консерваційно-реставраційні роботами тощо.
Втрати унікальних творів мистецтва мають давню історію, і сьогодні в російських музеях знаходяться тисячі реліквій з території України, що переміщувалися туди у незаконний спосіб.
Особливе занепокоєння викликає величезна кількість необлікованих творів сакрального мистецтва, що зосереджена у церквах, а також незаконна торгівля культурними цінностями. Ця вагома частина національного культурного надбання здебільшого не облікується та не контролюється державними органами. На момент вторгнення росії на територію України Міністерство культури та інформаційної політики не мали баз даних про усі об’єкти культурної спадщини в країні. Це засвідчило серйозні прогалини в роботі щодо охорони культурної спадщини, змушує ставити питання про перегляд методів документування та збереження інформації про пам’ятки, особливо культурні об’єкти рухомої спадщини.
Тематика конференції включає такі основні напрями:
- Пам’ятки рухомої мистецької спадщини в об’єктах сакральної функції;
- Проблеми обліку та інвентаризації творів мистецтва;
- Проблеми захисту творів мистецтва від викрадення та переміщення;
- Захист творів мистецтва від підроблення;
- Проблеми синтезу захисних та реставраційних операцій для творів мистецтва різного виду.
Місце проведення наукового зібрання – Львівський історичний музей.