Україна офіційно приєдналася до програм Європейського Союзу «Горизонт Європа» та «Євратом»

За матеріалами сайту Міністерства освіти і науки України
Фото з підписання угоди

12 жовтня 2021 року на 23-му Саміті Україна – Європейський Союз було офіційно підписано Угоду про участь України у Рамковій програмі з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» і Програмі з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії «Євратом».

Від імені України, за розпорядженням Президента України Володимира Зеленського, підписантом став Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Від Європейського Союзу та Європейського співтовариства з атомної енергії – Віцепрезидент Європейської Комісії, Високий представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

– Відчуваю гордість, адже Україна стала першою серед асоційованих країн, які не входять до Європейської економічної зони, що долучилася до Рамкової програми з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (2021–2027 роки) та Програми з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії (2021–2025 роки), – зазначив Сергій Шкарлет.

Після завершення всіх внутрішньодержавних процедур, необхідних для ратифікації Угоди, українські вчені, інноватори та підприємці зможуть мати доступ до всіх інструментів підтримки й залучати грантові кошти для реалізації спільних міжнародних проєктів програм «Горизонт Європа» та «Євратом».

Варто зазначити, що Україна була асоційованим членом і брала активну участь в реалізації проєктів у попередній рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Ми посіли сьоме місце серед асоційованих країн за кількістю залучених коштів із загального бюджету програми. Станом на жовтень 2021 року 228 грантових угод було підписано українськими учасниками на загальну суму близько 45,8 мільйона євро.

Реалізація програм створить необхідні передумови для становлення України як впливової європейської держави через розширення міжнародного науково-технічного співробітництва, створення сприятливих умов для здійснення науково-дослідницької діяльності, комерціалізацію розробок, розбудову національної інноваційної сфери та розвиток співробітництва з європейськими країнами у питаннях визначення актуальних напрямів наукових та інноваційних досліджень.