Львівські політехніки розповіли про свої інноваційні проєкти, які розробляють у рамках обласної програми

За матеріалами сайту Львівської обласної військової адміністрації
Олена Лукачук, Вадим Табакера та Зеновій Знак

У 2021 році Програма сприяння інноваційному та науково-технологічному розвитку стала пілотною для Львівщини. Тоді у співфінансуванні за кошти обласного бюджету реалізували 8 інноваційних проєктів на суму майже 9 мільйонів гривень. Цьогоріч Програма продовжила свою дію, та умови воєнного часу поставили нові завдання перед авторами проєктів, які ті подавали для участі.

За підсумками конкурсу 9 інноваційних проєктів отримали 5 мільйонів гривень співфінансування з обласного бюджету. Серед них, до прикладу, два проєкти Національного університету «Львівська політехніка» вже готові до впровадження в промислових масштабах.

Так, колектив кафедри хімії і технології неорганічних речовин Інституту хімії та хімічних технологій розробив та поставив спеціалізованому підприємству рецептури піротехнічних засобів подвійного призначення для потреб силових структур.

Йдеться про технології піротехнічних засобів (димових гранат) так званого сигнального призначення та засобів протипожежного призначення (протипожежні гранати), які пройшли польові випробування й готові до виробництва. Важливість проєкту полягає в тому, що сигнальні гранати призначені для позначення локацій, куди слід доставити певний транспортний засіб, до прикладу, для евакуації поранених.

«Хоча таких рецептур є достатньо багато, наша мета – розробити ефективну рецептуру, зокрема на базі тієї сировини, яку можна придбати в Україні. І головне, щоб ця технологія була гнучкою і на тому ж виді обладнання ми могли отримувати різні види засобів», – розповів завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор Зеновій Знак.

Крім того, піротехнічні засоби протипожежного призначення можуть використовувати під час гасіння локальних пожеж, наприклад, у закритих приміщеннях чи транспортних засобах.

«На полі бою вогнегасником особливо ніхто не користується. Окрім того, дуже часто складно підійти до джерела займання. В такому випадку, звичайно, зручніше погасити полум’я дистанційно, з використанням звичайної гранати, яку можна кинути на кілька десятків метрів у джерело вогню, або ж помістити в бліндажі, і коли температура від загоряння підвищиться – пристрій автоматично спрацює та сприятиме гасінню пожежі», – зазначив Зеновій Знак.

Другим проєктом, який реалізовують у межах Програми, є виготовлення гідрогелевих лікувальних пов’язок. Це – стерильне покриття на рану, яке забезпечує захист від механічного пошкодження, відведення ексудату (виділень з рани), запобігає пересиханню рани, повторному інфікуванню, підтримує в рані комфортний тепловий режим.

Над цією розробкою науковці працювали чимало часу. Як розповіла наукова співробітниця групи комерціалізації науково-дослідної частини Національного університету «Львівська політехніка», кандидатка історичних наук Олена Лукачук, гідрогелева пов’язка забезпечує прогресивний метод загоєння ран та полегшує процес лікування. Виготовлена з природних матеріалів, пов’язка не спричиняє алергічних реакцій та подразнення шкіри і є повністю біодеградабельною, що суттєво спрощує процедуру утилізації після використання.

«До прикладу, пов’язку з хлоргексидином можна використовувати на ранах, на яких є певне загноєння, вона сприяє їхньому загоєнню. Також гідрогелеві пов’язки можна використовувати за наявності пролежнів», – додала Олена Лукачук.

Перевагою таких пов’язок є те, що вони можуть бути на рані до 5 діб, не вживлюються у рану та не присихають до неї, що робить процес перев’язки комфортним і безболісним для пацієнта й менш трудомістким для медичного персоналу.

Завдяки співфінансуванню з обласного бюджету закупили обладнання, яке дало можливість вже виготовити 10 тисяч гідрогелевих лікувальних пов’язок для забезпечення першочергових потреб закладів охорони здоров’я Львівщини.

Зараз науковці шукають інвестора, який зможе розгорнути повноцінне промислове виробництво. Адже зворотний зв’язок від військових медиків уже є: пов’язки справді виручають під час порятунку українських воїнів.

Олена Лукачук Зеновій Знак Олена Лукачук, Вадим Табакера та Зеновій Знак