Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки — 150 років!

Валентина Софілканич, Центр комунікацій Львівської політехніки
Фото зі святкування

У славетній історичній будівлі 9-го корпусу, в аудиторії, де лекції читали відомі всьому світу науковці, зокрема й нобелівська лауреатка Марія Склодовська-Кюрі, тричі ректор Львівської політехніки, доктор honoris causa Юліан Медведський, майбутній президент Польщі професор Мосцицький та багато інших знаних професорів, колектив Інституту хімії та хімічних технологій відсвяткував свій ювілей — 150 років від дня створення інституту.

«Сьогодні ми відзначаємо вже другий великий ювілей у нашому інституті: перший — це 100 років від дня заснування кафедри хімічної технології переробки нафти та газу, що поклало початок підготовці інженерів, хіміків-технологів за найкращими європейськими зразками, і другий — 150-літній ювілей створення в 1872 році окремих хімічних кафедр у Школі технічної хімії, яка стала прообразом нинішнього Інституту хімії та хімічних технологій. Ми маємо всі підстави відзначати цього року 150-річчя нашого інституту, хоча хімію як одну з фундаментальних наук викладали у Львівській політехніці від початку її існування», — наголосив директор ІХХТ Володимир Скорохода.

З нагоди цієї події на урочисте засідання Вченої ради інституту запросили не тільки всіх працівників та випускників, а й шановних гостей: ректора Львівської політехніки Юрія Бобала, проректорів, колишніх деканів Йосипа Ятчишина й Володимира Гуменецького, керівників підприємств, із якими тісно співпрацює інститут, — Карпатнафтохім, Поліпром, Гірхімпром.

«150 років — це відрізок часу, який можна розкласти на окремі роки, на кількість студентів та абітурієнтів, які вступили, на кількість спеціалістів, яких ви випустили, на місця, де вони працюють, на кількість ваших працівників, які тут навчалися… З цього формується історія — історія університету, історія вашого інституту, історія кожної кафедри, історія кожної людини. В інституті працювали прекрасні люди, плеяда хіміків, які відомі не тільки у Львові, а й далеко за його межами. Інститут випустив людей, які стали академіками, директорами різних освітніх установ, ректорами — кого ви тільки не випустили. Вам є чим гордитися, зокрема й тими студентами, які зараз навчаються у вас в інституті», — привітав колег-науковців ректор Львівської політехніки Юрій Бобало.

З нагоди 150-річчя Інституту хімії та хімічних технологій ректор нагородив Михайла Братичака і Віктора Реутського цінними подарунками. Багатьом працівникам інституту за сумлінну роботу й наукові успіхи вручено грамоти та дипломи, оголошено подяку. На святкуванні ювілею виступив ансамбль бандуристок «Заспів». Привітав колег і колишній директор інституту Йосип Ятчишин.

«Цього року минуло 60 років, відколи я пов’язав своє життя із Львівською політехнікою: 1962 року я сюди вступив і відтоді нікуди не «бігав». 25 років я керував факультетом хімії, а потім — Інститутом хімії, 35 років завідував кафедрою аналітичної хімії. На моїх очах відбулися великі зміни інституту. Були часи, коли хімія активно розвивалася, працювали заводи, ми мали зв’язки з великими підприємствами, укладали договори й ростили кваліфіковані кадри. Ні один інститут не має стільки рад і стільки професорів, як Інститут хімії та хімічних технологій — ми довгий час посідали перше місце», — сказав у своєму вітальному виступі Йосип Ятчишин.

Науковці інституту знані далеко за межами України, тому привітали Інститут хімії та хімічних технологій і закордонні партнери: Університет Монпельє, Ґданська політехніка, Північно-Техаський університет, Національний університет Мехіко, Тбіліський державний університет, Варшавський хімічний інститут, Технічний університет м. Лодзь, Університет Ріо-де-Жанейро. Надіслали вітання й вітчизняні колеги, зокрема Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Український державний хіміко-технологічний університет із м. Дніпра, Інститут хімії високомолекулярних сполук Національної академії наук України.

Інститут хімії та хімічних технологій завжди був одним із важливих структурних підрозділів Львівської політехніки. Нині тут більш ніж 250 працівників, з яких близько 140 — викладачі та науковці, а в часи стабільності навчалося майже 2 тисячі студентів. Щороку інститут виконує велику кількість держбюджетних і госпдоговірних науково-дослідних робіт. Керівництво ІХХТ мало великі плани на розвиток інституту, почавши зі співпраці з Кондитерською Корпорацією ROSHEN. Наукові досягнення хіміків-політехніків широко відомі за межами України. Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України працівники кафедри органічної хімії за підтримки студентів та своїх колег-хіміків оперативно налагодили випуск конче потрібних військовим медикам гідрогелевих пов’язок. А працівники кафедри хімії і технології неорганічних речовин розробили вибухові пристрої, які отримують від виробників наші захисники для використання їх на полі бою.

Бажаємо колективу Інституту хімії та хімічних технологій примноження наукових та викладацьких здобутків, наснаги для невпинної роботи задля нашої перемоги, процвітання, перспективних абітурієнтів, працьовитих студентів і багатонадійних випускників.