Очільник Центру мережевих технологій Університету Михайло Климаш: доступ до інтернету стає якісніший

Катерина Гречин, тижневик «Аудиторія»
Михайло Климаш

У Львівській політехніці з 1 квітня 2013 року діє Навчально-технологічний центр мережевих технологій, який має на меті надавати якісні сучасні інформаційні і телекомунікаційні послуги та готувати для цього добрі кадри.

Ми вже звикли до того, що студенти і викладачі університету мають швидкісний доступ до інтернету в гуртожитках Студмістечка і навчальних корпусах. Користувачів, зазвичай, хвилює лише якісний зв’язок зі світом, а про те, як його забезпечити, дбають працівники Навчально-технологічного центру мережевих технологій. Про роботу Центру, його досягнення, плани і завдання говоримо із його очільником, завідувачем кафедри телекомунікацій ІТРЕ професором Михайлом Климашем.

– Спочатку ми надавали студентам загальний доступ до інтернету зі швидкістю 2 мбіт/с, для викладачів – 5–10 мбіт/с, – розповідає Михайло Миколайович. – З липня цього року побудували нове ядро мережі і поставили сучасні потужні сервери. Тепер студенти, які мешкають у гуртожитках, можуть отримувати доступ до інтернету зі швидкістю 5 мбіт/с Такий доступ дозволяє їм одночасно працювати у скайпі, дивитися он-лайн і паралельно використовувати інформаційні бази даних. Є студенти, які для перегляду відео, скачування інформації, роботи з різними програмними платформами і операційними середовищами використовують високошвидкісний доступ до баз даних. Вони підписують з нами договори на швидкості 20 і 100 мбіт/с. В гуртожитку вже є 7 тисяч користувачів інтернету. З них – 30 користуються швидкістю 20 мбіт/с та 140 – швидкістю 100 мбіт/с.

– Сама назва Центру передбачає підготовку інженерних і наукових кадрів…

– Так, у нас проходять навчання, стажування і навіть працюють студенти відповідних напрямів підготовки ІТРЕ, ІКНІ та ІКТА. Вони розробляють і модифікують програмне забезпечення. Спочатку це відбувається на добровільних засадах, а після досконалого вивчення основ системного адміністрування мереж, проходять повноцінну практику на професійному обладнанні. Найкращих залучаємо на інженерні посади у Центрі, старшокурсників беремо на пів ставки. Перші чотири роки вони здобувають досвід роботи в адмініструванні мереж, потім, за бажанням та при наявності сертифікації з обладнання CISCO (локальна академія відкрита при кафедрі телекомунікацій) знаходять роботу у високооплачуваних компаніях. Тобто ми є кузнею виховання таких кадрів.

У Центрі студенти також вивчають і програмне забезпечення нашої мережі. У цій роботі дуже допомагає те, що при Центрі діє навчально-наукова лабораторія, яку очолює старший викладач кафедри телекомунікацій Петро Михайленич. Саме під його керівництвом магістри готують свої магістерські роботи. Один із недавніх випускників кафедри телекомунікацій Сергій Алексєєв нині успішно працює начальником відділу в Глобальному центрі підтримки CISCO у Кракові. Заодно він навчається в аспірантурі Львівської політехніки за спеціальністю «Телекомунікаційні системи та мережі». У нас він займається питаннями інформаційної безпеки і надає консультації нашим працівникам.

– Обслуговуєте мережу самотужки?

– Оскільки мережа Львівської політехніки надзвичайно велика, то робимо це у тісній співпраці з Центром інформаційного забезпечення (ЦІЗ), який надає програмне та інформаційне забезпечення, а ми забезпечуємо технічну експлуатацію, побудову мережі, оптимізуємо її структуру, надаємо якісні послуги користувачам.

– Чи працюють у Центрі над науковими розробками?

– Науковими розробками нас забезпечує навчально-наукова лабораторія, укомплектована сучасним телекомунікаційним обладнанням. Активну участь у науковій роботі беруть викладачі і магістри кафедри телекомунікацій, які працюють над удосконаленням мережі Львівської політехніки, в яку входять гуртожитки Студентського містечка, всі навчальні корпуси, користувачі різних інституцій, виконавчі структури міста і приватні особи. В цій лабораторії, якою керує мій заступник докторант Василь Романчук, студенти вивчають моделі інформаційних і телекомунікаційних мереж, оптимізують структуру, проводять синтез мереж, досліджують методи та засоби інформаційної безпеки мережі.

– Маєте плани на майбутнє?

– Нещодавно розпочали черговий етап модернізації мережі, тобто розбудовуємо мережу радіодоступу на основі контролера радіодоступу компанії CISCO. У планах Центру – забезпечити з наступного року вищий рівень якості послуг Wi-Fi в гуртожитках і навчальних корпусах. Мушу сказати, що все нам вдається робити завдяки особистій підтримці нашого ректора Юрія Бобала і проректора Дмитра Федасюка, фінансовій підтримці ректорату. Саме завдяки цій підтримці мережа Львівської політехніки відповідає стандартним вимогам до такого класу мереж. Крім цього, не так давно здійснили проект Юрія Бобала і Дмитра Федасюка: в головному корпусі, за сприяння компанії SоftSеrvе, працює 226-та мультимедійна аудиторія, звідки йдуть відеотрансляції заходів Львівської політехніки в режимі он-лайн, до яких долучаються віддалені користувачі.