Alta alatis patent – музикування в темряві: передмова до концерту камерного оркестру «Поліфонія» та хору «Євшан»

Наталя Яценко, тижневик «Аудиторія»
афіша Alta alatis patent

В актовій залі головного корпусу Львівської політехніки ввечері 7 грудня розчахнеться «небо для тих, хто має крила». Латинську сентенцію, що дала назву концерту камерного оркестру «Поліфонія» й хору «Євшан», висвітлять через твори відомих композиторів ХХ століття.

Програма музичного вечора непроста, розрахована на інтелектуального слухача, орієнтованого на свій розвиток. До того ж музику Валентина Сільвестрова, Арво Пярта, Альфреда Шнітке, Петеріса Васкса й Гії Канчелі нечасто виконують навіть професійні музиканти Львова. Це так звана висока музика, яку сприймаєш не відразу: недостатньо пропустити її через серце, потрібно задіяти ще й розум.

– Задум концерту визрівав більше року. Спочатку я мав намір зробити його лише з творів сучасного латвійського композитора Петеріса Васкса, – розповідає диригент «Поліфонії» Роман Кресленко. – Але потім згадав про сучасного й найпопулярнішого з українських композиторів у світі – Валентина Сільвестрова, проте в нас про нього знають мало. Усі представлені композитори – різних національностей, але є геніями свого століття. Вони ще й між собою дружать.

Розпочинатиме концерт «Тиха музика» Валентина Сільвестрова – твір, написаний у романтичному стилі у поєднанні з елементами сонористики. Продовжить його Fratres («Брати») естонського маестро Арво Пярта. Композиція цікава тим, що символізує новий період у творчості автора, а саме винайдення особливої композиторської техніки tintinabuli («дзвіночки»). Сам Пярт порівнював її з голосами ангелів, які промовляють до слухача через звучання конкретних інструментів. Соло, скрипка – Петро Тітяєв.

Альфред Шнітке – композитор, який народився у Республіці німців Поволжя, та помер у Німеччині. Хор «Євшан» виконає три його духовні гімни.

І центральна фігура концерту – Петеріс Васкс. Латвійський композитор, світова знаменитість заволодіє увагою слухача через медитативність. Musica dolorosa перекладається як «Музика скорботи» – твір для камерного оркестру. Lonely Angel («Самотній ангел») – медитація для скрипки (соло – Катерина Шалайська) з камерним оркестром. Donna nobis pacem («Даруй нам мир») виконають разом із хором.

Уже відомо, що чекати «на біс», це – «Маленька Данеліада» грузинського композитора Гії Канчелі. Особливістю цього концерту буде не лише його музичне наповнення, а й освітлення. Організатори Alta alatis patent хочуть створити неповторну атмосферу затишку й камерності, інтимного занурення слухача у звуки класики. Тому темряву залу підсвітять або ліхтариками, або спеціальним освітленням. Щоби почути на власні вуха й побачити на власні очі, не полінуйтеся отримати запрошення, зателефонувавши за номером, зазначеним у афіші.

афіша Alta alatis patent