Відділ з питань пожежної безпеки та цивільного захисту інформує: алгоритм дій за підозри COVID-19

Відділ з питань пожежної безпеки та цивільного захисту
заставка
Засоби захисту органів дихання від COVID-19

Найпростіший захист шкіри обличчя та органів дихання від різноманітних дрібних часток – це маска з нетканих матеріалів, так звана медична маска, яку можна купити в аптеці.

Вірусологи скептично ставляться до їхньої ефективності проти вірусів, що циркулюють у повітрі. Вони знижують ризик зараження вірусом через чхання або кашель та захищають від інфекції, що передається через брудні руки до рота та носа.

Дослідження стверджують, що люди зазвичай торкаються обличчя близько 25 разів на годину.

Ефективний захист медичної маски – протягом двох годин, потім її треба змінювати.

Маску з тканини, наприклад, зшиту самостійно, слід прати в гарячій воді, щоб на ній не залишався вірус. Проте особливою ефективністю ні одноразові медичні, ні маски із тканини не відрізняються. Вірус потрапляє в організм людини через рот, ніс, кон’юнктиву очей, рани та мікротріщини, але найперше через брудні руки. Тому звичайні медичні маски і захисні окуляри повинні слугувати нагадуванням про те, що брудними руками не треба торкатись носа, рота й очей.

Медичну маску слід одягати:

 • хворим, які мають респіраторні симптоми – кашель, нежить;
 • здоровим людям, які перебувають у місцях скупчення людей, з метою додаткового захисту.

Що ж краще обирати?

Найнадійніші – це спеціальні респіратори та маски. Але які респіратори та маски допоможуть краще захиститися від коронавірусу?

Є багато різноманітних видів – від бавовно-паперових пилозахистних масок до респіраторів з фільтрами трьох категорій захисту, які відповідають європейському стандарту респіраторного захисту.

 • Респіратори класу захисту FFP1 (Filtering Face Piece) застосовують для захисту від нетоксичного пилу. Захисту від вірусних інфекцій вони не гарантують.
 • Респіратори класу захисту FFP2 здатні утримувати 94% шкідливих речовин. Їх можна використовувати для захисту від грипу та інших вірусних інфекцій.
 • Респіратори класу захисту FFP3 – найнадійніші. Вони відфільтровують 99% шкідливих речовин. В них застосовані багатошарові фільтри. Ці респіратори застосовують у зонах найвищого ризику і здатні захистити від особливо шкідливих вірусів.

Можна застосовувати і маски вищезазначених класів захисту.

Як надягати респіратор чи маску:

 • довге волосся треба зібрати у хвіст, чоловікам – поголитися;
 • якщо носите окуляри, їх варто зняти;
 • заведіть гумки на передню частину респіратора та просуньте долоню під ними;
 • руки обробіть, прикладіть чашу респіратора до обличчя, верхню гумку перекиньте на потилицю, нижню – за вуха;
 • розправте респіратор на обличчі, обтисніть носову пластину пальцями обох рук;
 • перевірте, щоб гумки респіратора не перехрещувалися – для цього достатньо подивитися на себе в дзеркало.

Після кожного надягання треба робити так званий тест долоні. Тримайте руки перед респіратором і зробіть різкий вдих або видих. Якщо відчули, що повітря проходить між респіратором та шкірою, треба поправити респіратор на обличчі.

Пам’ятайте, що респіратори не забезпечують надійного захисту неголеним людям, хто має бороду.

Однак ніякі респіратори, рукавички, спеціальні окуляри не захистять від зараження вірусом, якщо людина не буде виконувати базові правила гігієни. Головне – підтримувати чистоту рук та поверхонь, до яких торкаєтесь.

Санепідеміологи рекомендують: мити руки з милом або витирати дезінфікуючими серветками після відвідування місць скупчення людей та перед прийманням їжі. Регулярно дезінфікувати поверхні (столів, дверних ручок, стільців, гаджетів, клавіатури комп’ютерів, тощо).

В Україні виробляють і є у продажу респіратори та маски перелічених класів захисту. Наприклад, респіратори та маски фірми «Бук», які відповідають всім міжнародним стандартам і вимогам ДСТУ EN 149:2003. Термін їхнього використання – 8 годин.