Політехніки презентують світові нашу культуру: творчі колективи Університету побували з виступами за кордоном

Наталя Яценко, тижневик «Аудиторія»
народний камерний вокальний ансамбль «Аколада»

Три колективи Народного дому «Просвіта» Львівської політехніки побували з пісенно-музичними виступами за кордоном: народна хорова капела студентів «Гаудеамус» і камерний оркестр «Поліфонія» відвідали Краків (останні – ще й Радомськ), а народний камерний вокальний ансамбль «Аколада» повернувся з болгарського міста Поморіє.

Коли наприкінці квітня в Будинку орґанної та камерної музики відбувся концерт хору і струнного оркестру Con Fuoco Краківської гірничо-металургійної академії ім. С. Сташіца, поляки пообіцяли запросити львів’ян до себе. Після приїзду «Гаудеамусу» й «Поліфонії» відбулася їхня зустріч із проректором із міжнародних зв’язків академії, а також екскурсії містом, огляд його найкращих архітектурних пам’яток. Того ж дня «Поліфонія» виступила в актовій залі академії й відбувся спільний розважальний вечір господарів і гостей.

Хорова капела «Гаудеамус» наступного дня зранку, після літургії мала виступ у греко-католицькому храмі Воздвиження Чесного хреста, увечері ж разом із «Поліфонією» дала концерт винятково духовної музики в санктуарії Святого сімейства. Послухати наші колективи приходило багато охочих, краків’яни відзначали щирість, відкритість, доброту політехніків. Публіці припали до вподоби африканські спіричуелси, найкращі зразки інструментальної музики, а особливо обробки українських народних пісень. Після концертів дійшли згоди щодо дальшої співпраці польського й наших колективів та втілення в новому році нових проектів.

Опісля Кракова «Поліфонія» мала ще один візит – до Радомська. Наш оркестр на запрошення хору Співочого товариства ім. С. Монюшки взяв участь у XIII Міжнародному хоровому фестивалі «Схід – Захід – Зближення». Після кожного концерту публіка не бажала відпускати колектив зі сцени, очікуючи продовження його виступу. Перший концерт відбувся в місцевому будинку культури, де «Поліфонія» виконала як самостійну програму, так і «Хор слуг із опери «Дон Паскуале» (Доніцетті) спільно з хором Університету сільського господарства з Кракова. Наступного дня був виступ у костелі св. Михайла. Завершився фестиваль яскраво й незабутньо, а свято музики продовжилося дружніми співами з іншими колективами та гостями фесту.

Народний камерний вокальний ансамбль «Аколада» вперше став учасником ХІV міжнародного фестивалю православних піснеспівів «Свята Богородице – Достойно є». У цьому заході, який проходив із 7 до 11 червня в болгарському місті Поморіє, узяло участь понад тридцять творчих колективів Європи. Україну презентувало шість хорів, серед яких – і ансамбль «Аколада». Доцент кафедри автоматизації теплових та хімічних процесів Львівської політехніки Володимир Савицький, який очолює ансамбль, уже двічі побував на цьому фестивалі, але як хорист «Орфею». Ансамбль ще 1990-го року був лауреатом хорового конкурсу ім. Дімітрова у Варні, у номінації камерні, вокальні ансамблі. Тож такий візит до Болгарії був для колективу дуже доречним.

Учасники фестивалю представляли хоровий спів у трьох номінаціях: церковні хори, східні співи, змішані й однорідні хори або ансамблі. Програма виступу «Аколади» містила твори болгарських композиторів Д. Христова, П. Дінєва та П. Чеснокова, а також твори українських композиторів – А. Веделя, М. Вербицького, Л. Седляка, Д. Вихлара. Журі фестивалю відзначило «Аколаду» трьома дипломами – за надзвичайне духовне піднесення, емоційне й майстерне виконання церковних піснеспівів, удалий дебют, ревне ставлення до пісень Христової віри та вміле керівництво колективом. Почесний гість фестивалю Митрополит Слівенскої метрополії Йоанікій побажав політехнікам і всім хористам Божої милості та благодаті.