Робот «Пластун»: зміна уявлень про наземні безпілотники

Людмила Прицька, студентка кафедри журналістики та засобів масової комунікації
Робот Пластун

Війна в Україні стала одним із найважчих викликів сучасності. У ці складні часи Львівська політехніка підтримує обороноздатність країни. Завдяки досвіду та професіоналізму своїх фахівців університет надає значну допомогу Збройним силам України та іншим підрозділам оборони, розробляючи новітні технології для військових потреб.

Дослідник Євген Чорний разом із талановитими студентами кафедри телекомунікацій (ТК), а також кафедри радіоелектронних пристроїв та систем (РЕПС) — Сергієм Клименком, Іллею Аврамишиним, Степаном Березою та Дмитром Бідним — роблять значний внесок у розвиток інноваційних рішень для забезпечення безпеки. Важливо наголосити, що в команді дослідника саме студенти, які вивчають телекомунікації та радіотехніку. Їхні знання й навички, здобуті під час навчання за цими спеціальностями, відіграють ключову роль у розробленні інноваційних рішень. Робота команди є безцінним внеском у боротьбу за безпеку та мир. Їхні інноваційні розробки мають потенціал не лише рятувати життя українських військових та цивільних, а й стати зразком для розвитку подібних технологій в інших країнах.

Наземний безпілотник «Пластун» є унікальним винаходом, що може виконувати широкий спектр завдань. Цей пристрій, розроблений у Львівській політехніці, має значний потенціал для використання у військовій сфері. Варто також додати, що робот «Пластун» — далеко не єдиний проєкт, над яким працюють дослідник та його команда. Вони постійно шукають нові шляхи використання робототехніки та інших передових технологій для поліпшення життя людей і захисту їх від небезпек. Їхня відданість справі та прагнення до інновацій роблять їх справжніми героями нашого часу.

Виняткова універсальність

«Пластун» здатний виконувати різні завдання завдяки своїй модульній конструкції. Два бокові модулі містять двигуни й акумулятори, а центральна частина є універсальною і може оснащуватися різним обладнанням, зокрема для розвідки, скидання мін, транспортування вантажів, а також камерами й тепловізорами.

Ми змінюємо тільки центральну частину в цих модулях і таким чином отримуємо платформи різного призначення, — зазначив розробник Євген Чорний.

Розвиток ідеї

Ідея створення роботизованої платформи почалася з бажання виготовити маленький дрон-камікадзе з максимальною прохідністю у складних умовах. Команда розробників вирішила сконцентруватися на розробленні спеціальних м’яких коліс, які дали б роботу можливість пересуватися навіть сходами. Коли військові побачили прототипи, то висловили зацікавленість у використанні робота для мінування й евакуації. З часом «Пластун» став набагато універсальнішим і готовий до широкого використання у військових операціях.

Виробництво та масштабування

Наразі команда здатна виготовляти чотири-п’ять платформ на місяць. Проте розробники планують до кінця року збільшити цей обсяг до 40 платформ на місяць, а може, й більше. Команда зазначає: якщо буде потреба і замовлення, то виробництво можна легко масштабувати, оскільки конструкція робота досить проста, що дає змогу виробляти роботи навіть у невеличких майстернях.

Невелика команда

Виробництво одного такого робота забезпечує команда з п’яти осіб. Вони безпосередньо виробляють «Пластун», забезпечуючи якість і ефективність процесу.

Універсальність

Окремим аспектом універсальності «Пластуна» є можливість використання його в цивільних сферах. Крім військового призначення цей робот може мати широке застосування в таких галузях, як:

• Пошуково-рятувальна діяльність

У разі надзвичайних ситуацій, як-от природні катастрофи чи аварії, «Пластун» може бути використаний для пошуку та рятування постраждалих. Завдяки своїй вантажопідйомності й модульній конструкції робот може транспортувати необхідне обладнання та забезпечувати швидку допомогу.

• Автоматизована логістика

У сфері логістики «Пластун» можна використовувати для автоматизації процесів перевезення і доставляння вантажів. Здатність робота пересуватися на поверхнях різних типів і в складних умовах робить його ідеальним для застосування у важкодоступних місцях.

• Медичний транспорт

«Пластун» може бути використаний для транспортування медичного обладнання та необхідних матеріалів до важкодоступних місць. У разі надзвичайних ситуацій цей робот може швидко й ефективно доставляти медичну допомогу до потрібних локацій.

«Пластун» не лише забезпечує підтримку військових операцій, а й має потенціал для розвитку в цивільних сферах, де його універсальність і ефективність можуть бути використані для вирішення різноманітних завдань.