Поради від випускників Львівської політехніки щодо написання дипломних робіт

Анастасія Щуревич, студентка третього курсу кафедри журналістики та засобів масової комунікації ІППО
Анна Слабчук

Четвертий курс для студентів означає не лише завершення бакалаврату, а й отримання дипломів, а перед тим – написання дипломних. Гуманітарії швидко закочують рукави, а студенти технічних спеціальностей починають нервувати. Перші такі рішучі, бо мають досвід написання наукових робіт ще з першого курсу, а останні переживають, чи справляться з такою об’ємною роботою.

Випускники Львівської політехніки пригадують, що таке недоспані ночі, пошук потрібної літератури та постійні правки наукових керівників. Випускниця ІППО спеціальності «право» Анна Слабчук та випускник Інституту геодезії спеціальності «землеустрій та кадастр» Андрій Раденко радять теперішнім студентам, як впорядкувати собі цей процес, аби підготувати свої дослідження успішно й вчасно.

Порада № 1: «Створи план дипломної роботи»

– Це стосується не лише написання дипломної, але загалом будь-якої праці. Так легше розібрати, що за чим писати, на що витратите більше часу, а що можна залишити на пізніше. Таким чином можна розпланувати час написання дипломної, – пояснює Андрій. – Коли маєш перед собою план, то можеш бачити картину загалом і спокійним темпом ставити галочки біля виконаного пункту.

Порада № 2: «Не боятись висловлювати свою думку»

– Під час написання диплому кожен студент має наукового керівника. І бувають випадки, коли він нібито намагається ускладнити роботу або ж вносить правки до кожного речення. У такі моменти варто обстоювати свою думку, якщо ви дійсно впевненні у своїй правді. Головне – не боятись, – рекомендує Анна.

Порада № 3: «Старатись»

– На сьогодні не так важко знайти інформацію про будь-що. На допомогу приходить звичний Google. Інформації – просто море, тому лише ваші старання й уміння знаходити потрібну інформацію допоможуть написати диплом набагато швидше, – каже хлопець.

Порада № 4: «Із задоволенням ставитися до процесу»

– Звісно, це величезна робота, але якщо змінити хід думок, то і процес написання проходитиме без валер’янки. Відкинути переживання, не впадати у відчай перед найменшими труднощами. Можливо, це важко, але надмірні хвилювання пізніше надаватимуть лише переживань та негативних емоцій, – пояснює дівчина. – Ось чому варто ставитися до процесу як до звичайної підготовки – до пари або ж до нового етапу життя.

Порада № 5: «Починати писати завчасно»

– Це, напевно, найголовніша порада. На початку четвертого курсу здається, що попереду – декілька місяців для написання, тобто дуже багато часу. Проте коли вперше сідаєш за написання, одразу розумієш, що це не так. Лише як дізнаєтеся тему, потрібно помалу починати роботу. Скласти план, пізніше – зміст, розпочати шукати інформацію, – рекомендує Андрій. – Як то кажуть: «Швидше почнеш – швидше закінчиш». І ця фраза абсолютно тут пасує.

Порада № 6: «Пам’ятати, що за тебе твою роботу ніхто не виконає»

– Краще за самого себе тебе не знає ніхто. Тому пошук допомоги на якихось незрозумілих сайтах чи допомога від друга, який навчається на іншій спеціальності, це неправильний шлях. Лише своїми силами можна написати якісний матеріал, а оскільки написання дипломної – це не жарти, то варто поставитися до цього серйозно, – радить Анна.

Анна Слабчук Анна Слабчук Андрій Раденко Андрій Раденко