Кафедра графіки та мистецтва книги ІПМТ запрошує на лекцію, присвячену книзі-альбому «Антольоґія стрілецької творчости»

Кафедра графіки та мистецтва книги Львівської політехніки
Заставка заходу

Кафедра графіки та мистецтва книги Інституту поліграфії та медійних технологій Львівської політехніки запрошує на лекцію, присвячену книзі-альбому «Антольоґія стрілецької творчости» (упорядник видання – кандидат мистецтвознавства Ірина Ґах).

«Антологія стрілецької творчості» – перше унікальне рукотворне видання, створене впродовж 1915–1917 років. Ця книга – мистецький альбом, який художньою мовою представляє величні й трагічні сторінки боротьби українських січових стрільців, в історико-документальній формі репрезентує їхнє становлення, формування, бойові звершення, побут тощо. Кожну сторінку книги створили безпосередні учасники подій – 26 військових-усусівців: художники, поети, музиканти, талановиті непересічні молоді люди, які цілковито посвятилися великій та благородній справі – творенню оригінальної мистецько-художньої військової культури Українського легіону. Впорядкували й оформили рукописний альбом Лев-Осип Ґец та Богдан-Володимир Крижанівський.

Кожна сторінка «Антольоґії…» – це окремий, завершений витвір мистецтва (малярство чи графіка), які влучно доповнено літературними дописами (вірші, повісті, спогади, уривки зі «Щоденників», ліричні оповіді), ілюстраціями (рисунки та акварелі), піснями (нотні стани і слова). Кожен зі 130 аркушів книги органічно поєднує літературний і художній твори, присвячені окремій історії з життя військових Українського легіону.

Назагал «Антольоґія…» об’єднана сюжетом і тематикою, наповнена щирими емоціями, загостреними відчуттями, глибинними переживаннями, що переконливо та вправно виражено в художній формі, де кількісно переважають твори образотворчого мистецтва.

Альбомного формату книга від обкладинки до найдрібніших написів чи прикрас створена вручну – пером, олівцями, аквареллю тощо. Обкладинка оправлена шкірою та прикрашена рослинно-геометричним золоченим тисненням.

В «Антології стрілецької творчості» закладено національний просвітницький та культурний контекст, документально-історичний фактаж, високе рукописне, літературне й образотворче мистецтво. Це єдина рукописна книга-альбом початку ХХ століття, в якій майстерно представлено унікальний художньо-ілюстративний матеріал, створений воїнами Українського легіону.