Ірина Шутка, тижневик «Аудиторія»
на зустрічі з Крістіною Зеленковою

Таку настанову політехнікам дала Крістіна Зеленкова з Чехії, член Парламентської Асамблеї Ради Європи, що є доповідачем ПАРЄ з питань політичних наслідків конфлікту в Україні. 8 вересня вона зустрілась зі студентами і викладачами ІГСН Політехніки.

Крістіна Зеленкова не вперше в Україні, зокрема була на Донбасі. Як розповіла, завжди намагається спілкуватись не лише з українськими політиками, чиновниками, а й зі звичайними громадянами. І в Політехніці – не читала лекцію, а запропонувала діалог. Її дуже цікавили думки студентів щодо актуальних подій в Україні, тож запитувала: Що думаєте про ситуацію на сході України і проблему внутрішньо переміщених осіб? Чи відчуваєте підтримку Європи? Чи вірите у дієвість Мінських угод?..

Іноземна гостя вважає Російську федерацію агресором, вбачає у Росії з її нинішнім керівництвом загрозу демократичним цінностям, за які «сьогодні в Україні гинуть», критична щодо проросійської позиції чеського президента; Європа ж загалом, як зазначила, – за політичне вирішення конфлікту в Україні.

Ви не самі: є багато країн в Європі, які вас підтримували і будуть підтримувати… Шлях до демократії буде довгим, але ви – не самі, – наголошувала член ПАРЄ.

Нашу молодь К. Зеленкова вважає прикладом для європейців. Бачить тут «багато молодих освічених людей, що дуже важливо для розвитку країни, адже ви є її майбутнім, бо раніше чи пізніше будете її лідерами». Політехніки цю думку лише підтвердили – глибоким аналізом поточних подій, розумінням, що у конфлікті задіяні не лише зовнішні чинники, але й внутрішні, як проросійськи налаштовані громадяни, що потенційно дестабілізують ситуацію не лише на Донбасі, а й в інших областях. Так, Вікторія з Луганська саме в людському чиннику вбачає основну проблему: в Росії люди агресивно налаштовані щодо українців, на сході ж нашої держави є громадяни, які «не хочуть бути в Україні»…

Дехто зі студентів вважає, що український «уряд не робить все, на що спроможний»: скажімо, не подбав про те, щоб перекрити пропагандистське теле- й радіомовлення на проблемних українських територіях. Пропаганда, зрештою, не є визначальною причиною конфлікту (вона не нова, ставлення до українців як до «молодшого брата» у Росії панує здавна): конфлікт став можливий через відповідні історичні передумови й те, що «уряд нічого не робив задля об’єднання України, українців», міркують молоді люди.

«Чи підтримують українці рух до Євросоюзу, утвердження демократичних цінностей?». Один зі студентів відповів, що «якби не підтримували, не було б Майдану». За словами К. Зеленкової, представники України дуже активні у Раді Європи: протидіють російській пропаганді, пояснюють ситуацію колегам з Європи. Іншими дієвими механізмами для означення позиції українців у світі доповідач ПАРЄ назвала поширення інформації, діяльність НГО.

Найцікавішим для мене було почути думки людей, які обстоюють українські позиції в Європі, також дізнатися, що думають мої однокурсники про складну ситуацію в нашій країні, – поділилась враженнями від зустрічі першокурсниця ІГСН Ольга Уханська.

на зустрічі з Крістіною Зеленковою на зустрічі з Крістіною Зеленковою на зустрічі з Крістіною Зеленковою