Зміст курсу

Навчальний модуль «Глобальне відповідальне лідерство ЄС: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарна допомога»

Загальна кількість годин: 120 (4 кредити ECTS).

Розподіл часу: лекції – 30 годин, семінари – 30 годин.

Лектор: д. п. н., проф. Ярина Турчин.

Семінарські заняття: д. п. н., проф. Ярина Турчин, к. п. н., доц. Ольга Івасечко, к. п. н., доц. Олег Цебенко.

Метою запровадження інтерактивного міждисциплінарного курсу з європейських студій є вивчення змісту глобального лідерства Європейського Союзу через призму трьох ключових вимірів, а саме: просування кліматичних цінностей, захист навколишнього середовища та гуманітарну допомогу. Також пропонований модуль має завданням сформувати знання про вплив російсько-української війни на еволюцію суб’єктності Європейського Союзу в сучасній  глобальній політиці, проєктування сили ЄС на підтримку України через надання потужної гуманітарної допомоги, запровадження спеціального механізму захисту українських біженців, започаткування місій EUAM та EUMAM, планів, програм, ініціатив ЄС щодо повоєнного зеленого відновлення України, а також допоміжний потенціал ЄС у межах Інструменту передвступної допомоги тощо. Євромодуль дозволить сформувати у студентів як теоретичні знання  зі  сфери зовнішньої політики ЄС, так і практичні навики з проєктування сили ЄС у сучасному мінливому світі. Це не тільки посилить розуміння лідерства ЄС у глобальній політиці, але й сприятиме процесу залученості широкої громадськості, представників наукових кіл, студентства до внутрішніх трансформацій в Україні, відповідно до європейських стандартів та норм. Такі знання випускники зможуть застосовувати у своїй професійній діяльності, краще розуміти суб'єктність ЄС, його роль як глобального відповідального лідера, головно, у сфері кліматичної та гуманітарної дипломатії, захисту навколишнього середовища, а також популяризувати європейські цінності.

Результати навчання: 

  • здатність продемонструвати знання та розуміння сутності правової природи ЄС;
  • здатність визначати ключові складові суб’єктності ЄС у глобальній політиці з урахуванням його геополітичних параметрів, історії, можливостей та здатності бути глобальним лідером;
  • вміння охарактеризувати принципи ЄС, якими послуговується Співтовариство як глобальний актор;
  • розуміння сутності політик ЄС та їх зв'язку із захистом навколишнього середовища, зміною клімату та гуманітарним донорством;
  • здатність аналізувати ключові виміри акторності ЄС у глобальній політиці, як-от: гуманітарна дипломатія як важливий зовнішньополітичний вектор діяльності Об'єднання; лідерство ЄС у просуванні кліматичних цінностей в глобальній політиці; кліматична/екологічна дипломатія як елемент «м'якої сили» Співтовариства у зовнішніх зносинах;
  • розуміння теоретичних та практичних аспектів проєктування сили/ролі ЄС в України в умовах збройної агресії росії;
  • вміння  виокремлювати/аналізувати результати та перспективи посилення залученості ЄС до планів повоєнної відбудови, надання гуманітарної допомоги та фінансування програм із захисту навколишнього середовища;
  • вміння вільно оперувати набутими фактами та поняттями, виокремлювати та аналізувати проблеми глобального лідерства ЄС в сучасних реаліях, а також визначати перспективи посилення ролі Об'єднання в сучасному мінливому світі, крізь призму трьох вимірів: зміна клімату, захист навколишнього середовища та гуманітарну допомогу.
  • систематизувати, класифікувати вивчений матеріал; логічно, послідовно та критично висвітлювати проблеми модуля; обґрунтовувати актуальність, ставити мету та визначати завдання; самостійно робити аналітичні висновки та пропозиції за темою модуля вміння працювати в команді.

Ключові теми модулю:

  1. Що таке Європейський Союз: зміст і значення правової природи ЄС.
  2. ЄС як глобальний лідер.
  3. Місії ЄС у світі.
  4. Політики ЄС та їхній вплив на захист навколишнього середовища, зміну клімату та гуманітарну допомогу.
  5. Охорона навколишнього середовища як складова «м’якої сили»  ЄС у міжнародному просторі.
  6. Європейський Союз як глобальний промоутер кліматичних цінностей.
  7. Гуманітарна дипломатія Європейського Союзу в глобальній політиці: особливості та виклики.
  8. Співробітництво ЄС із країнами Східної Європи: вимір клімату, охорони навколишнього середовища та гуманітарної допомоги.
  9. Україна на шляху реформ у сфері зміни клімату та охорони навколишнього середовища: моніторинг міжнародних зобов'язань та Угоди про асоціацію України з ЄС.
  10. Інструмент передвступної допомоги (IPA) та його значення для України.
  11. Гуманітарна допомога ЄС Україні до та після 2014 року.
  12. Підтримка та роль ЄС у післявоєнній відбудові України в сферах захисту навколишнього середовища, зміни клімату та гуманітарної допомоги.
Оновлено 7 місяців 2 тижні тому