Благодійники – випускники Львівської політехніки

Ростислав Дмитрук, група зв’язків з випускниками Львівської політехніки
Наталія Ліпська

Грудень традиційно є часом для підбиття підсумків та творенням планів на майбутнє. Рік, що минає, змінив нашу реальність неймовірно швидко, даючи нам все нові та нові виклики. 2020-ий рік змусив переосмислити пріоритети та ще раз нагадав, як важливо у скрутні часи гуртуватися та підтримувати одне одного. У таких умовах одними з перших на потреби суспільства оперативно зреагували волонтери та благодійники, значущість діяльності яких особливо відчувається зараз. Серед доброчинців, які не зупинили благодійну роботу в непростий період, є наші випускники. Про кількох з них ми сьогодні й розповімо.

Наталія Ліпська, засновниця благодійного фонду «Крила надії», щоденно піклується про те, аби дитячі лікарні у Львові мали свій «космічний корабель», де буде все необхідне для лікування раку, проведення операцій на мозку та трансплантації органів. Благодійний фонд «Крила надії» вже понад 10 років збирає кошти на лікування важкохворих дітей області, а також допомагає лікарням з медтехнікою. Наприкінці жовтня 2020 року Наталія Ліпська запропонувала створити фонд швидкого реагування з кисневих концентраторів для допомоги людям вдома. Львів’яни радо підхопили її ідею – відтак на рахунок фонду «Крила надії» почали надходити пожертви, а жителі Львівщини, які перехворіли на COVID-19 чи зараз є хворими, можуть тимчасово взяти концентратор у безкоштовне користування (як розповіла Наталія Ліпська, їх видають виключно за потреби і лише після довідки від лікаря). Благодійний фонд продовжує збір коштів на закупівлю наступних поставок кисневих концентраторів. Тож усі охочі можуть приєднатися до цього фінансово.

Богдан Масляк відомий своєю волонтерською діяльністю. Коли розпочалися бойові дії на Донбасі, він разом із друзями створив громадську організацію «Допоможи фронту». А у 2017 – відкрив магазин військового спорядження «Резервіст» і розвиває власне виробництво. Левова частина зароблених коштів від діяльності магазину скеровується саме на допомогу українському війську.

Львівський бренд шкарпеток «Dodo Socks» з’явився на ринку у 2015 році й доволі швидко набрав обертів. Заснували його двоє колег з IT-компанії: Марта Турецька та Андрій Плясун (завершив Львівську політехніку за спеціальністю «Комп’ютерні науки»). Помітною фішкою Dodo Socks стали цікаві колаборації. Свого часу бренд розробив пари шкарпеток спільно з Телебаченням Торонто, Alyona Alyona, Радіо Аристократи. Проте є й інший вид колаборацій Dodo Socks, який значно більше заслуговує на увагу. Так, після запровадження локдауну та погіршення епідеміологічної ситуації з COVID-19 бренд розробив тематичну карантинну колекцію шкарпеток. Усі кошти від продажу цих пар переказали до фонду «Крила надії», що закуповував дезінфікувальні засоби, респіратори та обладнання для реанімації лікарні «Охматдит» у Львові.

Цьогоріч влітку Dodo Socks та Благодійний фонд «Рідні» створили набір шкарпеток, дизайн яких створили вихованці львівського ліцею «Просвіта». В результаті 30 гривень з кожного набору перераховувались на рахунок фонду «Рідні» з метою організовування футбольної, танцювальної та художньої секцій для дітей львівських інтернатів.

Громадська організація «Тарілка» віднедавна розпочала збирати у закладах харчування та супермаркетах Львова невикористану їжу та безкоштовно віддавати її малозабезпеченим людям, або ж передавати благодійним та громадським організаціям. Таким чином ми зменшуємо кількість органічних відходів та забезпечуємо потребуючих, що покращує економічний і соціальний стан.

Співзасновник та проєктний менеджер Іван Павліш переконаний: «В Україні дуже багато людей проживає за межею бідності та потребує допомоги. Допомога для таких людей в багатьох випадках напряму пов’язана із фактом виживання. Тож заняття благодійністю не потребує надзвичайних зусиль, затрат, а тому кожен може долучитися до такої діяльності».

Бахурська Христина, SMM-ниця ГО «Тарілка», благодійністю почала займатись ще на початку свого навчання у Львівській політехніці: на першому курсі долучилася до допомоги нашим воїнам у Львівському госпіталі. І ось уже понад рік Христина є частиною команди, яка розбудовує перший продовольчий банк у Львові (і в принципі, такого формату перший в країні): «Мені дуже відгукнулась ідея – мінімізувати відходи та годувати потребуючих – тому я вирішила зайняти активну позицію в цій справі. Вважаю, що цей проєкт змінює на краще не лише екологію нашого міста, а й змінює життя нужденних, які отримують завдяки «Тарілці» раніше недоступну їм їжу. У 21 столітті недопустимо, щоб в цивілізованій європейській державі люди страждали від голоду, а водночас викидались мільйони тонн цілком придатної їжі».

Ми щиро сподіваємося, що культура благодійності стане невід’ємною частиною життя кожного з вас у прийдешньому 2021 році. Не забувайте про допомогу ближнім, даруйте іншим любов і радість.

Христина Бахурська Христина Бахурська Богдан Масляк Богдан Масляк Іван Павліш Іван Павліш Наталія Ліпська Наталія Ліпська