Підготовка до вступу та ЗНО

Гуртки Малої технічної академії

 

Впроваджуватимемо сучасний тренд циркулярності: проєкт кафедри ЗМД виграв ґрант за програмою Еразмус+

10 вересня 2019, 08:59
Ірина Мартин, тижневик «Аудиторія»

Проєкт кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності «Підвищення конкурентоспроможності Європейського Союзу. Циркулярна економіка» – з-поміж 25-ти українських, зокрема 4-х Львівської політехніки, виграв ґрант за програмою «Еразмус+» напряму Жана Моне. Його впродовж трьох років реалізовуватимуть: директор ІНЕМ Олег Кузьмін, завідувачка кафедри ЗМД Ольга Мельник і доцентки – Наталія Горбаль, Мар’яна Руда та Марта Адамів.

У чому суть проєкту?

– Зміст проєкту полягає у поширенні на теренах України інформації про реалізування стрижневих засад циркулярної економіки. На нього ми подавалися вже чотири роки. Наша кафедра декілька років входить до Української асоціації європейських студій та поширює ці найкращі практики через науку, – розповідає Ольга Мельник.

Що ж таке циркулярна економіка, або, ще кажемо, кругова? Вона повністю ґрунтується на безвідходному принципі; забезпеченні гармонійного сталого розвитку; формуванні економіко-екологічної стійкості та збереженні екологічного середовища для наступних поколінь. І ще один дуже важливий її аспект – повністю змінюється економічний принцип, коли людина не володіє певним об’єктом, а мовби бере його у користування.

Як це діє на практиці? Наприклад, ми купили мобільний, покористувалися доти, доки він не віджив своє. Але ми не викидаємо його, діючи за принципом лінійної економіки, а віддаємо виробникові. Відтак він усі запчастини використовує у переробці, обробці. Так нема відходів і ми зберігаємо чисте екологічне середовище.

Принцип циркулярної економіки – один із базових та основних для подальшого прогресу, конкурентоспроможності, екологічної стійкості. Маємо приклади, коли у деяких країнах, скажімо, у Швеції, бракує сміття для переробки, тому його купують у фінів. Також потужні світові виробники побутової техніки мають центри прийому продукції, що вийшла з ужитку. Циркулярна економіка дозволяє заощаджувати ресурси і створює потужний потенціал для розвитку.

Остаточна мета проєкту – зрозуміти принципи циркулярної економіки, щоб так зване експертне середовище, студенти, аспіранти, викладачі, представники бізнесструктур, державних органів влади могли застосовувати принципи циркулярної економіки, які вже активно впроваджують у Євросоюзі.

Як діятиме?

Впровадять два навчальні курси. Їх слухатимуть студенти кафедри.

Відбуватимуться спікінклаби. На них зі студентами й аспірантами всієї Політехніки обговорюватимуть сучасні тренди циркулярної економіки в ЄС.

Ековікенди, квести, вікторини, весняна школа на базі у Зозулях. Під час них на цікавих прикладах пояснюватимуть основні засади циркулярної економіки, її відмінності від лінійної, наголошуватимуть на результативності – підвищенні конкурентоспроможності країни. До цих заходів долучатимуться студенти різних українських і закордонних вишів, зокрема польських.

Відбудеться міжнародний симпозіум та інтернетконференція. Симпозіум повністю присвятять питанням циркулярної економіки. Відбудуться відкриті тематичні лекції. До заходу залучать українських і закордонних експертів. У подіях візьмуть участь студенти, аспіранти, викладачі. До слова, наші студенти і викладачі вже мають досвід у таких заходах Литви і Грузії.

Завершальний акорд – монографія. У ній викладуть усі дослідження і головні рекомендамції щодо втілення циркулярної економіки.

До втілення проєкту запрошують усіх, хто зацікавлений у становленні циркулярної економіки, а також у її використанні для підвищення конкурентоспроможності країни з урахуванням європейського досвіду.