Запобігання поширенню коронавіусу 2019-nCoV

Результати творчих конкурсів

У Львові відзначили 90-літній ювілей відомого бандуриста, публіциста, політехніка Богдана Жеплинського

6 листопада 2019, 15:04
Наталія ПАВЛИШИН, Центр комунікацій Львівської політехніки

90-літній ювілей відомого бандуриста, публіциста, голови Львівського відділення Національної спілки кобзарів України, багаторічного працівника Львівської політехніки та керівника капели бандуристів нашого університету, Заслуженого працівника культури України Богдана Жеплинського відзначили 3 листопада на загальноміському рівні. Урочиста академія проходила у Львівському палаці мистецтв.

З нагоди свята, відповідно до Указу Президента України, за значний особистий внесок у державне будівництво, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю Богдана Жеплинського нагородили орденом «За заслуги ІІІ ступеня».

Привітати ювіляра зійшлися представники і науки, і культури. Бо в кожному із цих напрямів Богдан Михайлович залишив величезні напрацювання.

Міський голова Львова нагородив Богдана Михайловича Орденом святого Юрія ― покровителя нашого міста. Також мер пообіцяв з великої поваги до діяча виділити 500 тисяч гривень на закупівлю бандур, які роздадуть львівським музичним школам.

Від імені ректора Львівської політехніки професора Юрія Бобала подяку ювілярові вручив проректор Роман Корж. До привітань долучився й колишній проректор, багаторічний учасник капели бандуристів нашого університету Дмитро Федасюк.

Піснею привітали ювіляра бандуристки Народного ансамблю бандуристів «Заспів» під керівництвом Христини Залуцької.

Богдан Михайлович ― інженер, хімік-технолог ― за професією, а бандурист, дослідник кобзарства ― за покликанням, автор понад 250 публікацій у наукових збірниках та часописах, та 25 авторських свідоцтв на винаходи і технічні вдосконалення ― присвятив своє життя збереженню культури кобзарства та бандурництва. Громадський діяч і науковець разом із донькою Дарією підготував до друку (вперше в Україні) книгу «Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник» (у якій згадано близько 4 тисяч імен), а в його картотеці ― майже 6 тисяч творчих біографій визначних кобзарів, лірників, дударів, трембітарів, скрипалів, цимбалістів та інших народних музикантів усіх часів.

На урочистій академії Богдан Жеплинський презентував нову книжку про свого батька ― «Отець Михайло Жеплинський: служіння Богу та Україні», яку підготував у співавторстві зі своїми рідними ― Дарією Ковальчук, отцем Тарасом Жеплинським, Юрієм Жеплинським, Мирославом Ковальчуком.

Довідка

Богдан Михайлович Жеплинський (05. 04. 1929, м. Дрогобич на Львівщині) — інженер, бандурист, науковець, громадський діяч, Заслужений працівник культури України (2006), відмінник народної освіти, член НТШ, член Національної спілки кобзарів України — тепер Почесний голова Львівського обласного відділення, стипендіат Президента України.

Народився в сім’ї священника. Навчався гри на бандурі у Юрія Сінгалевича. У 1946 р. закінчив Яворівську СШ № 1 і вступив до Львівського політехнічного інституту.

У 1950−1955 рр. перебував на засланні за націоналістичні переконання, працював у Зирянському ліспромгоспі Томської області (Росія). Разом із братом Романом організував там із репресованих українців Сибірську капелу бандуристів. Політехнічний інститут закінчив у Томську (Росія), одержавши диплом інженера-хіміка (1954).

У 1959 переїхав до Нового Роздолу на Львівщині і тут разом з родиною створив ансамбль бандуристів, згодом із братом Романом — капели бандуристів «Дністер» і «Струмок» клубу Роздольського гірничо-хімічного комбінату.

У 1969 р. переїхав до Львова, працював старшим науковим співробітником Львівського відділення Інституту економіки АН УРСР. З 1971 до 1992 працював у Всесоюзному науково-дослідному і проектному інституті сірчаної промисловості; проводив наукову роботу в галузі хімічної технології; публікував наукові статті. Має 23 авторські свідоцтва на винаходи. Створив капелу бандуристів «Заспів» Палацу культури заводу «Львівхімсільгоспмаш» і капелу бандуристів Львівського політехнічного інституту та керував ними.

Впродовж усього життя вивчав творчість кобзарів та лірників; популяризує їхнє мистецтво, ініціатор створення Всеукраїнської, а тепер Національної спілки кобзарів України. Веде активну громадську діяльність. Нагороджений численними грамотами та дипломами. Керував гуртком «Ляльковий вертеп» у Львівському міжрегіональному центрі профтехосвіти, художнього моделювання та дизайну. Тепер співпрацює з видавництвами Енциклопедії Сучасної України, Української фольклористичної енциклопедії, Української Музичної енциклопедії, публікуючи в різних томах творчі біографії кобзарів. Пенсіонер.

Про творчу діяльність Б. Жеплинського знято низку науково-популярних фільмів.

Сьогодні Богдан-Михайло Жеплинський — активний громадський діяч, учасник національно-патріотичних та просвітницьких заходів, продовжує займатися дослідницькою роботою в галузі мистецтвознавства, робить вагомий внесок у розвиток української фольклористики.
 

Фото з відкритих джерел