Запобігання поширенню коронавіусу 2019-nCoV

Результати творчих конкурсів

Старший викладач кафедри архітектури та реставрації Наталія Піддубна: навіщо рахувати львівські мозаїки

29 серпня 2019, 09:05
За матеріалами сайту НВ

У Львові після скандалу зі знищеною мозаїкою «Риби» інвентаризували усі наявні панно. Всього нарахували 91, але список доповнюють. Локації із їхнім місцезнаходженням нанесуть на спеціальну мапу.

Старший викладач кафедри архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка» Наталія Піддубна захистила дисертацію на тему львівських мозаїк. Її наукову роботу взяли за основу обліку усіх міських мозаїк в управлінні архітектури міськради. Дослідниця каже, що за останні п’ять років у місті втрачені або пошкоджені майже десяток мозаїк.

– У місті є 91 архітектурний об’єкт, на яких є мозаїки різного розміру. На одному такому об’єкті може бути до 70 картин. За жанрами вони різні – побутові, спортивні, на теми пропагування здоров’я, праці та естетики. Від пошкодження і знищення законодавчо захищені фактично ті, які розташовані на будинках-пам’ятках архітектури. Інші – у зоні ризику. Щороку втрачаємо два і більше мозаїчних панно, – розповідає Наталія Піддубна.

Наступний після обліку крок – визначити мистецьку цінність наявних панно, вважає науковиця. Це має зробити спеціальна комісія.

– Якщо перелік мозаїк майже готовий, то справа – за управлінням історичного середовища. Ми рекомендуємо створити спеціальну комісію – у складі посадовців, архітекторів, митців і інших фахівців. Вони можуть оцінити мистецьку цінність кожного панно. Вже після цього його можна взяти під охорону на місцевому рівні, а ще краще – на всеукраїнському, – каже Наталія Піддубна.

Новий реєстр має обмежити будівельні роботи, дозволені на об’єктах із цінною мозаїкою. Забудовники зможуть лише ремонтувати частину будівлі з мозаїкою, але не перебудовувати чи зносити.