Підготовка до вступу та ЗНО

Гуртки Малої технічної академії

 

Прочитай і запам’ятай: на курсах в ІСТР можна здобути практичні навички домедичної допомоги

11 грудня 2018, 08:53
Анастасія Мозгова, тижневик «Аудиторія»

Напевно, кожен із нас був свідком надзвичайної ситуації, коли потрібно надати домедичну допомогу, однак часто ми залишаємося бездіяльні, боячись нашкодити потерпілому ще більше. Щоб уникнути таких ситуацій, необхідні практичні навички можна здобути на курсах домедичної допомоги, які цьогоріч започаткували на кафедрі цивільної безпеки Інституту сталого розвитку ім. В’ячеслава Чорновола з ініціативи її завідувача проф. Олега Нагурського.

Безоплатно заняття для працівників університету відбуваються на базі навчально-наукової лабораторії кафедри. Інструктаж проводять лікарі системи екстренної медицини зі 40-річним стажем роботи Ігор Мокрий та Олег Фогт. «Аудиторія» побувала на занятті пана Ігоря, котрий упродовж останніх 26 років прийняв понад 100 тисяч травмованих осіб, і занотувала найцікавіше.

Зима – період підвищеного травматизму. З погодним початком зими змінюється хода. Найбільш небезпечним є саме перший тиждень, коли ходу ще не адаптовано до нових умов. Найчастіша травма – перелом променевої кістки – виникає внаслідок падіння на витягнуту руку. Потрібно знерухомити зап’ястковий суглоб навіть із допомогою звичайного зошита, обгорнувши його довкола руки. Не вірте рекламі і не купуйте мазей – допоможе лише гіпс. Якщо перелом відкритий, важливо одразу зупинити кров. Велика крововтрата може призвести до зупинки серця і навіть легенево-серцева реанімація у цьому разі не допоможе.

Перелом ребра або забій грудної клітки ускладнює дихання і супроводжує його болем упродовж 10–14 днів. Такі травми вимагають часу, знеболюючих, протизапальних і протинабрякових препаратів. Також лікарі рекомендують кілька разів на день робити дихальну гімнастику – надувати кульку. Категорично не можна обв’язуватися, бо нижні відділи легень перестають дихати, внаслідок чого може виникнути застійна пневмонія. Звичайно, це не стосується ребра, що пробило легеню.

Травма хребта не така складна, бо кістки зростаються. Найгіршим є пошкодження спинного мозку: що нижче воно відбулося, то більший шанс вижити. Якщо ураження на рівні нижнього грудного відділу – до внутрішніх органів не доходять нервові імпульси і вони просто відмирають. Нерідко до пошкоджень спинного мозку призводить погане транспортування пацієнтів із травмою хребта, внаслідок – інвалідність чи смерть.

Якщо людина знепритомніла: забезпечте доступ повітря, покладіть постраждалого, підійміть його ноги і потримайте їх так близько хвилини, щоб покращити притік крові до голови. Органи, що першими відчувають брак кисню: головний мозок, серце, легені, нирки, печінка.

При епілептичному нападі людина падає і її сильно трусить. Єдине і найважливіше – утримувати голову хворого, щоб уникнути черепно-мозкових травм. Категорично не можна пхати пальці чи сторонні предмети до рота. Через кілька хвилин тремтіння припиняється, настає повне розслаблення тіла. Людина синя і не дихає – головне не панікувати, а опустити хворому нижню щелепу, акуратно закинути голову і повернути на бік – допомогти зробити перший вдих. Постраждалий прийде до тями, але буде повністю дезорієнтований, нічого не пам’ятатиме, тому не варто накидатися із розмовами. Причиною епілепсії на 80% є зловживання алкоголем, окрім цього – травми голови, пухлини в мозку.

Людину, що перенесла інсульт, легко переплутати із п’яною: мова нечітка і незрозуміла, обличчя перекошене, частина тіла може бути паралізована, тому постраждалий неспроможний підвестися, повернутися тощо. Аби розпізнати хворобу попросіть потерпілого: показати язик (у здорової людини він не має бути викривлений), підняти обидві руки, усміхнутися і повторити просте речення – хвора людина не впорається. Викличте швидку, покладіть хворого так, щоб голова була піднята над рівнем тіла на 30 градусів, розстібніть ремені, коміри, зніміть вузькі речі, забезпечте доступ повітря, за можливості виміряйте тиск. Причина інсульту – високий кров’яний тиск, тому схильним особам слід підібрати медикаменти і регулярно вимірювати його.

При опіках: прикладіть холодне, не використовуйте народні методи і засоби на жировій основі. При глибоких і великих опіках люди не виживають. Вимірюють опіки у відсотках: 1% тіла – розмір долоні. Єдине опікове відділення у Львові – у 8-ій лікарні.

При ножовому пораненні або пораненні іншим гострим предметом не можна його виймати, бо він стримує крововтрату. За допомогою двох валиків (з підручних засобів або вати) і пластиря зафіксуйте предмет.

Швидкість початку дії ліків за методом введення: довенний (моментально), ректальний (за 15 хв.), внутрішньом’язовий і підшкірний (за 20–30 хв.), пероральний (за 40–60 хв.).