Наталія ПАВЛИШИН, Тижневик «Аудиторія»
на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики»

Про українців у світі у Львівській політехніці говорять доволі давно та багато завдяки невтомній системній праці Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою під керівництвом Ірини Ключковської. 28 травня зробили ще один вагомий крок — відбувся семінар-презентація унікального видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики». Його представив автор — доктор Олег Воловина зі США.

Захід організували МІОК спільно з ІГДГ. Незадовго до цього видання презентували в Києві.

Високого гостя та всіх присутніх від імені ректора Політехніки привітала проректорка з наукової роботи Львівської політехніки Наталія Чухрай. Вона наголосила на важливості такої праці та особливій значущості цієї події для нашого університету. Адже Олег Воловина, представляючи наукову спільноту університету Північної Кароліни, засвідчив, що Політехніка є не тільки потужним технічним осередком освіти, а й має серйозні наукові традиції.

Заступниця директора МІОКу Оксана П’ятковська зазначила, що команда МІОКу ще 2006 року говорила про необхідність статистичної бази. Обговорювали це на різних власних заходах, на парламентських слуханнях, круглих столах. Саме «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» розкриває тему потужної історії міграції українців у США, подаючи точні статистичні дані та глибокий аналіз цих процесів.

Видання атласу є результатом потужної роботи — збір даних, системний аналіз, маса аналітичної та картографічної роботи — великого колективу Центру демографічних та соціоекономічних досліджень у США при Науковому товаристві ім. Т. Шевченка.

У своєму виступі доктор Олег Воловина глибоко проаналізував міграційні процеси українців у США. Він зазначив, що відбулися чотири хвилі міграції. Українці почали виїжджати до США ще наприкінці ХІХ ст. — на початку ХХ ст. Це здебільшого були селяни, яких вербували на вугільні шахти. Їхня мета — заробити гроші, щоб повернутися додому та купити землю. Та більшість все-таки осіла в Америці. Друга міграційна хвиля почалася після занепаду Української Республіки — це була політична міграція. Третя хвиля — після Другої світової війни. Тоді у США опинилися люди, яких нацисти вивозили на роботу до Німеччини, Австрії, а потім ООН їм допомогла мігрувати до США. Остатня, четверта хвиля, почалася 1988 року — це була економічна міграція. Тих, хто виїжджав, не цікавило гуртування з українцями попередніх хвиль міграції. Навпаки, вони поселялися часто там, де взагалі українців не було. У цій хвилі було найбільше українськомовних українців. Без тієї міграції у США було приблизно 12% українськомовних жителів, бо багато асимілювалися. Саме у цій хвилі приїхали українці, які дуже активно створювали колективи, організації, недільні школи. Це було дуже позитивне вливання нової сили. Нова міграція значно швидше піднімалася соціоекономічною драбиною, бо більшість — люди з вищою освітою. Та нині є відкрите питання, наскільки швидко відбудеться асиміляція.

Доктор Воловина докладно розповів про розселення українців, означив кількість тих, хто зберігають ідентичність та мову. Говорив також про процеси асиміляції.

Доклався до видання також завідувач кафедри картографії та геопросторового моделювання Інституту геодезії Ростислав Сосса — працював над загальним редагуванням атласу та подбав про його друк. На презентації він наголосив, що пропоноване видання — це картографічний твір, який має свою чудову картографічну мову. Споглядаючи мапу, легко сприйняти великі обсяги інформації. Розробники атласу опрацювали колосальний обсяг інформації, структурували її, створили бази даних. Це все — завдяки інформаційним технологіям. Картографи завжди відгукуються на запити суспільства, тож, маючи опрацьовані бази даних, доволі просто було унаочнити їх у вигляді мапи. Цей атлас зробили українські картографи. Він також зазначив, що в Україні нема демографічних атласів, а лише окремі блоки у загальному атласі, також висловив сподівання, що це видання надихне науковців.

на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики» на презентації видання «Атлас українців у США: демографічні та соціоекономічні характеристики»